Onemocnění meningokokem

Bakterie, celým svým názvem Neisseria meningitidis, známá pod názvem meningokok, je časovaná bomba přežívající v nosohltanu až u téměř patnácti procent zdravé populace. U většiny těchto lidí onemocnění nepropukne, avšak tito bacilonosiči se stávají hrozbou pro ostatní, zdravé jedince.

Bacilonosičem je zdravý člověk s dobře vybaveným a odolným imunitním systémem, jehož zdravotní stav a daná situace nevyžaduje žádná léčebná ani preventivní opatření. Bacilonosiči přenáší meningokokové bakterie pouze krátkodobě, poté parazitství samo odezní bez jakýchkoliv následků či možných zdravotních příčin. U některých jedinců působí nosičství bakterií meningokoka velmi pozitivně, jelikož si organismus vytvoří ochranné protilátky, čímž vznikne přirozená imunita proti možné nákaze.

Ačkoliv se na celém světě vyskytuje několik desítek typů meningokokových onemocnění, v České republice se nejčastěji projevily druhy onemocnění, které jsou označeny písmeny A, B, C, W-135, Y. Proti těmto typům onemocnění je v ČR k dostání vakcinační sérum.

Jelikož se jedná o bakteriální onemocnění, mohou oba dva typy vyvolat invazivní infekci, kdy se onemocnění šíří neúprosným tempem krví do všech tkání organismu. Uvnitř organismu nachází bakterie velmi příznivé podmínky pro rychlé a velmi početné množení, čímž dochází k zásadnímu poškození vnitřních orgánů. Prostřednictvím krve se bakterie šíří do ostatních částí těla, čímž mohou být napadeny a ve většině případů napadeny jsou ledviny, játra, srdce, plíce i oči.

Jakmile tato nebezpečná bakterie napadne obranné bariéry lidského tělo, dochází k života nebezpečným zdravotním problémům.

Onemocnění meningokokem ve většině případů postihuje doposud velmi zdravé a fyzicky zdatné jedince. Nebezpečné meningokokové bakterie se vyskytují celoročně, více případů přibývá dle statistik v letním a zimním období, v pochmurném počasí, kdy je celková imunita lidí oslabena. V létě je naopak příčina nákazy vyvolána častou změnou prostředí a kontaktu s novými lidmi.